Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/gymandfit/domains/gymandfit.pl/public_html/libs/Smarty/Smarty_Compiler.class.php on line 273
Gym & Fit
Alergie skórne – co je powoduje, jak z tym walczyć?

Skóra jest delikatną tkanką, która może zostać podrażniona przez różne bodźce. Najczęściej są to detergenty czy kosmetyki, powodujące podrażnienie, świąd czy wyskakujące kropki. Jednak jak się okazuje, nie jest to jedyny alergen. Coraz częściej i słońce, słona woda, ta na basenie z chlorem czy nawet biżuteria może spowodować alergię skórną. Sprawdź jak walczyć z tym stanem?

 

Alergia skórna może objawiać się w różny sposób – jest on uzależniony przede wszystkim od stanu tej tkanki, układ odpornościowy, a także same substancje drażniące. To one zmieniają naturalne pH skóry, które pozwala na miękkość i dobry stan, a efekty można zauważyć, a także poczuć. Do najczęstszych objawów alergii skórnej należy świąd, który jest bardzo męczący oraz drażniący. Należy przede wszystkim powstrzymywać się od drapania podrażnionego miejsca z kilku powodów. Nie dość, że reakcja może się rozprzestrzeniać, skóra pękać, a i powstaną nieestetyczne ślady, które niestety ale mogą pozostać na długo!

 

Kolejnym objawem alergii skórnej to wypryski i krostki. Są one bardzo często wypełnione przezroczystym płynem i mogą być początkiem stanu zapalnego. Pod żadnym względem nie wolno ich drapać, wyciskać, przekłuwać, ani naruszać ciągłość skóry, ponieważ stan rozprzestrzeni się na całej skórze. Ponadto, jest to typowa alergia kontaktowa, a efektem jest wyprysk kontaktowy, nazywany również egzemą.

 

Alergia skórna może także powodować występowanie plam czy pokrzywki. Dodatkowo wypryski, które również często się pojawiają przy alergii kontaktowej najczęściej powstają w miejscu styku alergenu z samą skórą – np. na nadgarstkach od noszenia sztucznej i uczulającej biżuterii. Ważnym jest, by w takim momencie pozbyć się tego produktu, a skórę oczyścić wodą z mydłem i zastosować odpowiednie kremy – na przykład z mocznikiem. Warto również sięgnąć po wapno, a gdy reakcja nie schodzi, należy umówić się z lekarzem. Dodatkowo, co często jest pomijane, alergia skórna objawia się nie tylko reakcją na tkankach, ale także poprzez wymioty, zawroty głowy, kaszel. Jeżeli też reakcja nie schodzi, nasila się – nie tylko niezbędna będzie interwencja odpowiedniego lekarza, ale wykonanie odpowiednich testów, aby zorientować się co dokładnie jest przyczyną tej reakcji. W ten sposób na przyszłość będzie można unikać alergenów.

langsteiner.eu

Wykonane przez MTWeb