Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/gymandfit/domains/gymandfit.pl/public_html/libs/Smarty/Smarty_Compiler.class.php on line 273
Gym & Fit
Jakich ćwiczeń unikać po kontuzji kręgosłupa?

Doświadczenie kontuzji to nic przyjemnego – to nie ulega wątpliwości. Na szczęście po większości urazów dzięki odpowiednio przeprowadzonej rehabilitacji można powrócić do pełnej sprawności. Nie jest to oczywiście szybki proces (może trwać nawet kilka miesięcy) ale systematyczność i stosowanie się do poleceń rehabilitanta gwarantują zadowalające efekty. Tak jest też w przypadku urazów kręgosłupa. Niestety, bywa też tak, że pacjenci są zbyt niecierpliwi i frustruje ich zbyt powolny w ich ocenie proces rekonwalescencji. Pragnąc go przyśpieszyć decydują się na ćwiczenia ponad swoje siły, często w domu, bez opieki doświadczonej osoby. To pierwszy krok do zaprzepaszczenia wszelkich starań o powrót do pełnej sprawności. Oczywiście, ćwiczenia w domu są nieodłącznym elementem prawidłowo prowadzonej rehabilitacji, ale należy wykonywać tylko te aktywności zlecone przez lekarza i stosować się do wszystkich jego wskazówek. Opracowując własny zestaw ćwiczeń jesteśmy na prostej drodze do nabawienia się poważnych urazów.

 

A co w sytuacji, gdy już uda nam się wrócić do pełnej sprawności po urazie kręgosłupa? Czy wolno nam wykonywać wszystkie aktywności bez ograniczeń? Każdy lekarz powie nam, że nie. Szczególnie obciążające są ćwiczenia typu brzuszki, które bardzo angażują szyjny i lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Dlatego wszyscy marzący o powrocie na siłownię powinni zaczynać raczej od orbitreków czy przywodzenia i odwodzenia nóg niż intensywnych ćwiczen na brzuch i plecy.

 

Pamiętajmy, że zdrowie jest znacznie ważniejsze niż wysportowana sylwetka – nie warto więc tracić tego pierwszego w walce o drugie.

rehabilitacja-rst.pl

Wykonane przez MTWeb